Mistr Hledač 2016 – mistrovství ČR a SR v hledání s detektory kovu

Na Brandlín jsem dorazili v pondělí večer, takříkajíc ve standardní sestavě. Chyběl pouze Žabák, který si v klidu někde asfaltoval a mohl přijet až ve čtvrtek. Jelikož se nám již osvědčila metoda “čtverec”, práce šla hezky od ruky. Snad poprvé tak bylo pole rozměřené už první den. Následovaly přípravy stanů atd. a to vše za doslova nádherného počasí. To nám vydrželo přibližně do pátku 01:00h… pak dorazil déšť a následujících 24 hodin pršet už nepřestalo. Naštěstí ten nahoře nedá na své ovečky dopustit a tak v sobotu ráno, v den závodu, bylo nebe sice zatažené, ale nepršelo. Obavy z toho, že budeme všichni vypadat jak hlinění sněhuláci se nenaplnily a ani půda se nijak zvlášť nelepila. Evidentně pole dokázalo spoustu vody pozřít.


Příprava čtverců
Stany


Ve čtvrtek se ještě mlýn topil ve sluníčku

Tělocvična připravená na přednášky

Taky příprava

V pátek odpoledne proběhly dvě přednášky. První mluvil Ondra Chvojka o bronzových depotech na jihu Čech. Veškerá čísla a kontexty jasně ukázaly, jak neskutečně důležitá je spolupráce mezi hledači a archeology. Druhá, Jindry Štefla, pak byla doslova plná drahých kovů. Po přednáškách se hlasovalo v soutěží LH o nejlepší letní odevzdaný nález. Vyhrál odevzdaný bronzový meč od Ritnose a tak měl večer svého prvního vítěze. Tradičně bohatá tombola byla díky štědrosti výrobců ještě zajímavější. To hlavní ale bylo, že se na předčasně narozená miminka letos vybralo rekordních 122 440 Kč! Po tombole se už jenom pojídali pašíci a mluvilo o všem možném.


Přednášky

Přednášky

Hlasování v soutěži o nejkrásnější odevzdaný nález léta na LH

A máme prvního vítěze letošních závodů

Tombola

První cenu Fisher F75 LTD V2 předával Mike Scott, ředitel společnosti Fisher

Sobota je tradičně den závodů. Po deváté se vyrazilo na první soutěž ve čtvercích, což jsou pro ty, co to neznají, takové F1 v detektorech. Cíle nejsou nijak hluboko cca 5 cm a čtverec 8×8 metrů se může zdát na 30 minut velice malý, ale nenechte se mýlit. Tady rozhodují především zkušenosti a detektor můžete klidně stáhnout na minimum citlivosti (ono je to i lepší, vzhledem k rušení okolních přístrojů). Není to o dosahu, ani o citlivosti. Musíte být pouze rychlí a především důslední. Není náhodou, že se po řadu roků mezi nejlepšími objevuje řada stejných jmen :). Nervozita z řady borců doslova sálá a není se čemu divit, když už nechcete vyhrát, chcete alespoň čtverec dohledat a když vidíte jak se kolikrát klukům doslova klepou ruce… je to adrenalin a stojí to za to.

Nástup na čtverce

Tak těchto deset cílů se hledá, čtverec “jenom” 8×8 metrů.. legranda 🙂

Vítěz na čtvercích Netherland

Druhé místo Karaban Zbigniew

Třetí místo bral Henry – ceny předdával známý britský hledač a tester detektorů Minelab Gordon Heritage

První tři na čtvercích

1. Navrátil Rostilav (CZ) Netherland
2. Karaban Zbigniew (PL) Krab
3. Nepovím Jindřich (CZ) Henry44

Tabulka s celkovými výsledky – Mistr Hledač 2017

Nejlepší žena Priehodová Zita

Nejlepší ženy

1. Priehodová Zita (CZ)
2. Veselá Hana  (CZ)
3. Turková Ludmila (CZ)

Tabulka s výsledky žen –  Ženy Mistr Hledač 2017

Nejlepší junior Vít Kolář

Nejlepší junioři

1. Kolář Vít (CZ)
2. Ryšavá Lola (CZ)
3. Prno Šimon (CZ)

Tabulka s výsledky juniorů  – Junioři Mistr Hledač 2017

Po obědě a vyhlášení vítězů se volil nejlepší dres letošního ročníku. Vítězství připadlo pirátkám před lidojedy a šlo se na týmovou soutěž. Týmovka je oproti čtvercům taková pohoda a uklidnění. Hromadně se potulujete po políčku a když to přijde, tak to padá. Vítezství si odnesli tentokrát HHB. Mohu ale prozradit, že jsme se Žabákem v sobotu večer vymysleli značné vylepšení této soutěže a svojí napínavostí ji tak dostaneme na úroveň čtverců.

Nejvíce hlasů za dres dostali Pirátky, ale hodně povedených bylo více…

A šlo se na týmovou soutěž

Ještě rychle připomenout pravidla a jde se na to

Nejlepší tým

1. HHB 458 Ladislav Kaňka (CZ), Milan Blažek (CZ)
2. Krab Zbigniew Karaban (PL), Kamil Chauzsko (PL)
3. SK nehladaci Matus Hlobik (SK), Ondrej Abraham (SK)

Tabulka s výsledky týmů –  Týmy Mistr Hledač 2017

Sobotní večer je pak vždy stejný, především nám vždy spadne kámen ze srdce, že to vše vyšlo. Kluci hrají na kytary a tak se zpívá a vypráví, občas až skoro do rána. Pro pořadatele je to ten nejhezčí večer z celého týdne příprav. Sám jsem šel spát někdy okolo půl druhé, ale někteří borci seděli až do svítání.

Myslím, že letošní ročník se opravdu povedl. Velké poděkování patří Archeo LP 2010 a všem našim kamarádům, co s organizací a přípravou pomáhají. Závody připravuje takřka 20 lidí plus samozřejmě celá rodina Pěchotů, která tu naší bandu  hledačskou už vzala za svojí. Musím také poděkovat archeologům za přednášky, je to velice důležité. A také místním zemědělcům ze Stagry, která nám bezplatně pokaždé půjčuje pole na závody. Těšíme se na všechny na jubilejním 10. ročníku, který se už začal připravovat a bude v mnoha ohledech výjimečný.:-)

Odkaz na galerii fotografií Mistr Hledač 2017
Fotografovali: Habán, Helča Hezká, Křemílek, Melda a Terka