Doporučená nastavení pro detektor kovů Minelab E-Trac

E-Trac je výjimečný detektor, pokud ale chcete z tohoto detektoru dostat maximální hloubku a výkon, je potřeba se alespoň lehce zamyslet nad jeho nastavením.

Minelab E-Trac nastavení podle Elmary

Základními pojmy, s kterými stále pracujete, jsou citlivost, diskriminace a audio odpověď. To se nemění a je to vlastně stejné jako u všech jiných detektorů. To, v čem je E-Trac jedinečný, záleží trochu na Vás. Je to hledač, který si musí uvědomit, kde hledá a co tam hledat chce. S tím pak souvisí nastavení Vašeho přístroje.

Abych uvedl příklad, pokud stojíte na poli, které je plné železa a vy jste tam přišli posbírat drobné stříbrné mince, bude mít daleko větší efekt, když místo režimu Deep zvolíte Fast. Navíc detektoru řeknete, že odpadů je hodně, a tak Tresh destinity bude na On. Pokud je železa v půdě opravdu hodně a v lokalitě už se hledalo, zvýšíte svoje šance tím, že použijete protaženou tónovku v modech Long a Smooth. S tímto nastavením detektor dokáže vytáhnout i drobné barevné cíle, které leží zatraceně blízko železa.

To samé se týká počtu tónů a také možnosti, zda detektor bude pracovat v režimu FE nebo CO. Větší počet tónů se hodí více do míst, kde je velký počet barevných cílů a vy se snažíte odfiltrovat nějaké specifické. Nemá příliš význam se trápit s multitónem v Conduktivitě v čistém lese kde cíl, který chcete kopat, máte jednou za pět minut. V takových lokalitách stejně většina hledačů vykope každý barevný cíl.

Poměrně často se vedou diskuze na téma, zda chodit v nastavení FE nebo CO. Pro hledání drobných zlatých nebo stříbrných cílů je lepší použít CO, zavřít si v pravém rohu železa, nastavit multitón a už se jednom soustředíte na specificky dutou odpověď těch drobounkých radostí.

Ve všech dalších případech bych řekl, že výsledky budou stejné a spíše tak záleží na Vaší preferenci. Ať už je to tak nebo tak, je dobré si postupně naposlouchat odpověď jak v “Conduktivitě” tak v “Železe”.

Nakonec zjistíte, že správné nastavení detektoru kovu Minelab E-Trac se vlastně smrskne pouze do těch pár položek a že vlastně není vůbec co řešit. Detektor je na zvládnutí neuvěřitelně jednoduchý a s přibývající praxí pak začnete slyšet víc než co vám mohou nabídnout jiné technologie.
Elmara – Žádné sezónní hledání už neexistuje. S E-Tracem se dá bez problému pracovat takřka za jakýchkoli podmínek

Elmara Čisté pole

Expert: Deep On, Fast Off, Trash Low, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)

Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response Normal, Tones 4, Sounds Ferrous. Variability a Limits se týkají pouze nastavení v multitonu.

Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Elmara – železo a odpady

Expert: Deep Off, Fast On, Trash Hight, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)

Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response long, Tone multi, Sounds condukct, Variability 30, Limits 30

Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Elmara – Maximální hloubka

Expert: Deep On, Fast Off, Trash Low, Ground Neutral, Noise 2 (nebo automaticky – pokud je v okolí rušení)

Audio: Treshold 16, volume (bez sluchátek 30) se sluchátky dle preference. Gain (bez sluchátek 25, se sluchátky dle preference), response long, Tone 1, Sounds condukct.

Sensitivity: manuál, všude kde je to možné 22 a výše. Vždy je lepší začít na výším nastavení a v případě rušení snižovat než naopak.

Moje diskriminační vzory se v podstatě ustálili na kombinaci pyramidy vlevo dole a čistého diskriminačního vzoru.

 

Elmara – Admin LP


E-Trac alá Litrfree

Bc. Jiří Vavřina (Litrfree), na každého čeká jeho šťastný kop

S multifrekvenčním E-Tracem to je u mě tak, že to bývá druhý nejdražší detektor ve stáji. Hned po GPX. Tak jak E-Trac chodim? Nepoužívám automat. Citlivost ručně, tedy Manual, kolem 22 až 26. Multiton. Conduct. Variability 21. Limit 6. Po noise cancelování kanál 4, jak jen to trochu jde. Recovery deep On. Recovery fast Off. Trash density Low. Ground Neutral.

Pinpoint mode Normal. Ale pinpoint obecně používám jen když tam jsou dva cíle. Najedu na ten co si myslim že je železo, zmáčknu, a ono to vykreslí potom líp kde je ta zarušená barva.

Dále mám nasteveno tohle: Treshold level 16. Jedu na sluchátka Gray Ghost. Volume limit 30. Volume gain 30. Response Long. A nebo někdy Smooth. Ale spíš co unesu tak Long. Treshold Pitch  6 až 12.

Podle očekávaných cílů. Na pidi cíle dávám nižší číslo. Diskriminace jedničku z leva a do 31 zespoda celý pás. A uplně čistý QuickMask používám jako rychlý jednotlačítkový přepínání do all metal. Sonda převážně 13 palců DeTech ULTIMATE, nebo na pole s mnoha cíli základní jedenáctku DD FBS.

Litrfree –  DETEKTOR CENTRÁLA

E-Trac Manager

Díky Jirkovi se na LP objevuje také E-Trac manažer, tento prográmek napsal Jan Hraše a je skvělé že něco takového mohlo vzniknout u nás. Program je dle mého mínění lepší než originální software od Minelabu po všech stránkách a mohu je jenom doporučit. Všechny podrobnosti o programu najdete na stránce E-Trac manažer. Kde si ho také můžete stáhnout.

Dole pod obrázky programu jsou navíc nastavení od Litrfreeho již v tomto programu. A také E-Trac manažer ke stažení.

 

Litrfree – Mody E-Trac

Litrfree – Paterns

E-Trac Manažer – Aplikace je plně přenosná a nepotřebuje instalaci. Neukládá žádné zápisy do registru a nepřináší žádné změny v systému.

Řadu dalších informací najdete v testech archivu LP – Testy detektoru kovů Minelab E-Trac nebo si můžete stááhnout návod k detektoru ze stránky – Návody pro detektory kovů Minelab.