Nová řada detektorů Minelab Equinox

Jak asi řada z vás ví, tento víkend jsme strávili ve Spojeném království na představení nové řady detektorů kovů Minelab Equinox. V pátek bylo slavnostní představení celé řady na setkání distributorů Minelabu a v sobotu pak pro veřejnost na Rally Detectival 2017. Řada detektorů Minelab Equinox používá novou technologii Multi IQ. Nejedná se tak o nějaké pokračování stávajících technologických řad X-Terra, FBS atd. Vývoj této nové řady trval několik let s podstatě jednoznačným zadáním: lehký, přesný, vysoce výkonný detektor s možností ponoření do 3 metrů. Musíme říci, že inženýři v Minelabu zcela předčili očekávání naprosto všech zúčastněných!
Představení detektorů na akci Detectival pak bylo trochu peprné v tom, že se minulý rok jednalo o akci určenou pouze pro majitele detektorů XPlorer a tak zde byla asi ta největší koncentrace Deusu v Evropě. Je třeba říci, že přesně o tohle Minelabu šlo, aby si právě tento detektor mohli hledači porovnat s Equinoxem. No, byla to docela legrace, ale pokud máte něco, co je v podstatě po všech stránkách lepší, proč to neukázat. Navíc XP Minelabu okopává kotníky celé roky, někteří pověstní prodejci, co na prodejnách měli vedle XPček Minelaby, aby ukazovali, jakéže jsou ty jejich klacíky výhra….. No jednou to asi chtělo taky se ozvat, zvláště když jde o firmu, která tady směr vývoje technologií udává celé roky.

Equinox 600 a Equinox 800

V tuto chvíli má řada detektorů dva přístroje, 600stovku a 800stovku. Přístroje se od sebe liší v počtu pracovních frekvencí a také v použití bezdrátových technologií. Sami jsme měli možnost testovat model Equinox 800 a to nejenom na polygonu, ale především v reálném hledání přímo na místních polích. Určitě přijdeme brzy s řadou velkých testů, teď mohu pouze říci, že detektor chodí nad všechna očekávání. Přístroj je navíc velice klidný a to i při nastavení vysoké citlivosti. Bombastická je také stabilita ukazatele ID na LCD. A pak jsou tady samozřejmě dvě nejdůležitější hodnoty a to je dosah a separace. V obou případech je skvělá a to je ještě potřeba zmínit, že u Equinoxu si můžete nastavit délku časovky (rychlost). Díky tomu se v lokalitě s extrémním množstvím odpadu dostanete na zcela mimořádné separační hodnoty. V příštím týdnu bychom měli dostat první detektor pro dlouhodobé testování, můžete se tak těšit na řadu videí a recenzí rozdílů použití jednotlivých pracovních módů, frekvencí atd., navíc Petr by rád ještě detektor pořádně “povodil” ve vodě, dokud se neudělá zima.

Základní tabulka rozdílů řady Equinox

3 Detekční režimy (park, pole, pláž) 4 Detekční režimy (park, pole, pláž, zlato)
4 možnosti nastavení pracovní frekvence (5kHz, 10kHz, 15kHz, Multi –  všechny frekvence současně) 6 možností nastavení pracovní frekvence (5kHz, 10kHz, 15kHz, 20kHz, 40kHz, Multi – všechny frekvence současně)
Klasická sluchátka v ceně (kabel) Bluetooth sluchátka Minelab a bezdrátový modul WM 08 v ceně

Společné vlastnosti obou detektorů

  • Vodotěsný do 3 metrů
  • Váha 1,3kg včetně baterie a krytu cívky
  • Základní cívka 11″ (28 cm) 2D
  • K dispozici budou ihned se spuštěním prodeje také cívky 5″ a 15×12″ 2D (13cm a 38×30 cm)
  • Třídílná, pevná a tuhá konstrukce
  • Díky skvěle lehké základní sondě, velice dobře vyvážený detektor

Samozřejmě důležitým faktorem je také cena. Tu dokázali tentokrát v Minelabu opravdu stlačit na hodnotu, která udělá radost všem. Ceny detektorů by tak měly v prosinci být:

Minelab Equinox 600: 17 499 Kč s DPH

Minelab Equinox 800: 23 990 Kč s DPH

* ceny se odvíjejí od kurzu CZK/EUR a LP si vyhrazuje jejich možnou změnu
* jedná se o zaváděcí snížené ceny platné do 1.1.2018

Jelikož jsem během víkendu dostal opravdu hodně dotazů, na které jsem neměl kdy odpovídat a navíc se stále opakovaly, pokusím se na ně odpovědět nyní, všem společně:

Proč nemá Equinox bezdrátovou cívku?
V bezdrátovém propojení jednotky a cívky není žádné plus pro dosažení většího dosahu nebo lepší separace. Naopak, přináší řadu problémů. Především je to nabíjení dalšího kousku vybavení, nevodotěsnost (pokud tedy nebudete používat “šnorchl” z igelitu a touto cestou se tedy Minilab rozhodně nevydá). Sonda na Equinoxu je tak navíc krásně lehká a díky tomu je detektor velice příjemný v ruce i s cívkou o velikosti 28 cm!
V ceně Equinoxu 800 budou jak “bezdráty” tak “krabička” pro připojení vlastních sluchátek?
Ano, přesně tak. Equinox 800 má v základním vybavení jak bezdrátová sluchátka tak přijímač pro připojení vlastních oblíbených sluchátek. Equinox 600 má pouze vysílač pro připojení sluchátek, ty ale nejsou v ceně.
Proč nemá Equinox teleskopickou konstrukci?
Třídílná konstrukce byl požadavek většiny distributorů Minelabu. Jde o to, že je velice tuhá, netrpí na žádné “vakly” atd. Vzhledem k tomu, že detektor má jak jednotku, tak loketní opěrku na kruhovém úchytu, je jasné, že se řada teleskopů objeví okamžitě se spuštěním prodeje. Sám za sebe mohu říci, že jsem si teleskop udělal před časem na vlastní X-Teře 705. Nakonec jsem se vrátil zpět ke klasické konstrukci.
Jakou má detektor výdrž baterií, jaké jsou tam baterie a jak se nabíjí. Je baterie vyměnitelná?
Minimální výdrž baterie by měla být 12 hodin.  Baterie je v ručce a je vyměnitelná, je zde ale doporučení, aby to dělal servis, jelikož zde může dojít k poškození vodotěsnosti (baterie je v ručce).  Nabíjí se přes skvěle navržený magnetický konektor a nabíjení je velice rychlé. Bohužel nemám k dispozici tabulku a tak nemohu napsat kolik tam bylo minut. Navíc Equinox má v loketce udělaný úchyt na power banku, kterou začne Minelab prodávat v 1Q 2018. Ta by měla řešit případný problém s tím, že by jste detektor zapomněli nabít. Detektor se z ní bude dát rychle nabíjet a navíc ,můžete rovnou přístroj používat. Baterie v detektoru jsou Li-Ion.
Chtěl bych nahrát do CTX 3030 Equinoxe?
Tak to opravdu možné není, jsou to zcela rozdílné technologie. Mohu ale všem majitelům CTX 3030 prozradit, že v 1Q 2018 se dočkají opravdu velké aktualizace CTX. Pak tento požadavek nebude mít opodstatnění.
Co si budeš kupovat 600 a nebo 800?
Jednoznačně Equinoxe 800, když už něco chci tak se vším všudy.
Mohl by jsi detektor porovnat s E-Tracem/CTX
Detektor je o chloupek mělčí. Tady jsme samozřejmě nemohli otestovat vše, jelikož času bylo málo. Ale mohl jsem vše probrat s lidmi, kteří detektor testují od ledna (např. Gordon Haritage). Je jasné že z FBS se dá vyrazit nějaký ten centimetr navíc a to na větší a velké předměty. Na druhou stranu je pro některé hledače nastavování detektorů s FBS trochu problém, Equinoxe dá opravdu každý a také díky váze se dá proběhat větší plocha.
Proč jsou ty bezdráty tak velký?
Sluchátka nijak velká nejsou, navíc jsou krásně lehká a sedí na hlavě opravdu hezky. Sluchátka pro Minelab vyrábí Koss a jelikož výrobky této značky používám takřka 20 let…. jsem velice spokojený.
Kdy bude detektor/y v prodeji?
Oba detektory by zde měly být před vánoci. Během týdne ale půjde již detektor objednat (předobjednávka).
Budete dělat nějakou předváděcí akci?
Ano, vzhledem k tomu, že detektory ale přijdou až v prosinci, bude to v závislosti na počasí až někdy na začátku dubna. Navíc je tady dohoda s Minelabem, že by se jednalo o takový Minelab den na 2,  s domluveným ubytováním, hledáním, archeology atd., a to vše pouze pro majitele detektorů Minelab nebo fanoušky značky. Další předvádění pak bude na klasickém celosvětovém Minelab dni, který ale proběhne v novém formátu, který ještě upřesníme. Určitě to nebude již v pražské Zoo.
Ty předváděné kusy jsou nějaká beta verze?
V detektorech chybí nahraný režim pro hledání přírodního zlata a nemají zapojený bezdrátový vysílač. Jinak jsou již tak, jak budou padat z produkce.
Bezdrátová sluchátka pro Equinox 600 a 800
Jednotka Equinoxu 800
Zadní strana jednotky Equinoxe. Je zde vidět hezky vstup pro podvodní sluchátka a kontakt pro nabíjení detektoru.
Panoramatická fotografie od Petra. Krajina hezká, ale jak neustále opakovalo cca. 800 účastníků celé akce “very, very, very quiet fields”. Představa, že za tohle hledání účastnící pořadatelům zaplatili 50 liber…. je to docela dost. Přesto máme jeden velký poznatek. Za celý den jsme v poli nenašli ani jediný kousek plastu…… evidentně si tady vlastní půdy váží více než u nás. 4 lidi, celý den, ani jeden kousek….. .  Je to na velké zamyšlení.
Část Petrových nálezů. Barev bylo tedy velice málo, nejvíce olověných kulek, dost brutálních ráží. Petr ale našel i olověný přeslen a navíc něco jako extrémně tenký římánek, který jsme nedokázali určit.