Vychytávky detektoru kovů CTX 3030 – díl 1. GPS

V tomto seriálu se budeme věnovat vychytávkám nejsofistikovanějšího detektoru na trhu, Minelab CTX 3030.V prvním díle začneme věcí, kterou, jak jsme zjistili, využívá naprosté minimum hledačů a to především proto, že tak trochu nevědí jak na to a proč to dělat.

Mapování s CTX 3030

Jak začít, snad nejdříve malým úvodem. Tedy především, GPS rozhodně není k zahození. Určitě má smysl ji používat, protože může mít pro Vaše hledání velký přínos a to především, pokud se tomuto koníčku věnujete naplno. Návody se budeme snažit dělat co nejpolopatičtěji, tak aby vše pochopil pokud možno každý ihned po prvním přečtení.

GPS v CTX

Je logické začít tím, že na svém detektoru zapnete GPS. Zapněte detektor, najděte v menu Options a klepněte na GPS, kde změníte OFF na ON. Ve stavovém řádku nahoře na LCD Vám začne blikat ikona satelitu. Jakmile bude GPS k dispozici (zaměří se), ikona zůstane trvale zobrazená.

Ikony v mapování na detektoru

Ty hlavní jsou vlastně čtyři:

  • Zelený praporek – začátek trasy
  • Ikona panáčka – Vaše aktuální pozice
  • Kolečko s červeným vnitřkem – bod nálezu
  • Kolečko s prázdným vnitřkem – zajímavý bod na trase

Zobrazení je tak velmi jednoduché a moc k přemýšlení tady není. Pokud si budete zajímavá místa a nálezy také fotit, můžete si následně přidávat fotky do programu Exchange 2, který jste s detektorem dostali. Jak na to si ukážeme o kousek níže. Pro řadu hledačů může být taky přínosné se podívat jakou plochu a jak a kde jste celkově prochodili. V takovém případě podržte červené tlačítko a po zobrazení menu nastavte record.

Nyní se Vám bude nahrávat celá prochozená trasa. Pokud děláte postupně nějaké velké plochy, bude pro Vás zajímavé si moci zkontrolovat co a jak hustě se už prochodilo. Pokud k tomu přidáte záznam zajímavých nálezů a necháte tomu nějaký ten čas, vznikne Vám velice přesvědčivá mapa Vámi chozené lokality.

XChange 2

Předpokládám, že jste již prošli prvních pár set metrů se záznamem a naťukali svému CTX do paměti ty nejzajímavější nálezy a jste doma. Co tedy dál. Ve vašem PC byste měli mít nainstalovaný program Exchange 2 (CD s ním jste dostali od výrobce v balení). Pokud jste si program nenainstalovaly určitě tak učiňte. Nejen že se Vám v něm budou daleko lépe vytvářet různá pokusná nastavení, ale především si přes tento program provádíte tovární upgrade CTX. Zatím byla vydána jedna aktualizace.

Pokud máte software nainstalovaný a budete chtít také používat mapy, budete muset provést registraci (obr.1a). Schválení registrace z neznámého důvodu trvá cca 15 minut. Tudíž i když poklepete na odkaz, který Vám přišel pro potvrzení na email, přístup pár minut stále nefunguje. Nenechte se tím ale odradit, dejte si kávu nebo něco takového a než se vrátíte bude vše již funkční. Po úspěšném přihlášení můžete začít používat mapy. Minelab používá podklady od Google.

xchange-1-test-mt

Obr. 1a – Zaregistrovat se a přihlásit je nutnost pro používání map

Připojíme CTX a vytváříme složky

Právě jsme připojili CTX k PC. Vlevo nahoře v programu Exchange 2 se objeví ikona detektoru. Otevřete ji a můžete se podívat na Vámi naťukané body a také na prošlou trasu. Jak body, tak trasy si můžete začít třídit. V Exchange je na to záložka Collections. Ta je plná připravených ikon a složek, které stačí pojmenovat, uložit a začít používat. Jednotlivé uložené body a trasy do nich můžete snadno přetáhnout myší. Viz obrázek 1b. Můžete si tak vytvořit složky pro svoje Agčka, ty ostřejší klidně i pro Aučka, jenom je pak trochu smutné, když je pár roků taková složka prázdná.

xchange-2-test-mt

Obr. 1b – Ikony v collection – zvolte ikonu, barvu podkladu a dejte ji jméno

Trasování

Pokud opakovaně chodíte nějaké pole, vytváření tras mohu jen doporučit. Výsledkem je prochozená síť navíc s nálezy, u kterých se Vám zaznamenává nastavení detektoru. Můžete si tak zpětně porovnat v jakém nastavení bylo nálezů nejvíce a samozřejmě kdy a kde co padlo.

xchange-3-test-mt

Obr. 2 – Trasování

 

xchange-4-test-mt

Obr. 3 – Editace nálezu, přidání fotek, popisu atd.

Závěr

Celé mapování a software jsou věcí doplňkovou. Pokud už jste si pořídili takto dobrý detektor, jako CTX 3030 bezesporu je, je prostě škoda nevyužít toho, co všechno umí. I když někomu prostě stačí, že to chodí setsakramenstky hluboko… no Ty asi nepřesvědčíme.

V příštím díle – diskriminace a nastavení pro hledání těch nejdrobnějších cílů.

http://www.lovecpokladu.cz/home/vychytavky-detektoru-kovu-ctx-3030-dil-1-gps-6698